טיפים לעיצוב המטבח

 

 

 

המטבח הוא אחד החדרים המשמעותיים ביותר בבית, הוא משמש כמוקד לבישולים באירועים משפחתיים, למקום שבו ניתן להתעדכן באירועי היום על טיגון ביצה לארוחת בוקר ואפילו כסתם מקום בו שותים קפה וקוראים את עיתון הבוקר.מפני שהחלל הוא איזור פעיל ולא רק דקורטיבי חייבים לקחת בחשבון גם את הפרקטיות לצד העיצוב שלו ולדאוג להרמוניה בחלל.

 

על מנת להגיע לאיזון נכון, עליכם לברר עם עצמכם תחילה מספר שאלות חשובות:

 

מה מידות המטבח שלכם?

לפני הכל עליכם לדעת את השטח שאיתו אתם יכולים לעבוד, על מנת לתכנן את המטבח בצורה הנכונה ביותר אתם צריכים להתכונן להכל מראש ובהתאם למדוד את השטח הקיים במטבח.מומלץ לצייר שרטוט גס שיוכל להמחיש עבורכם את המטבח על הנייר, לשם כך נייר משבצות יכול לשמש כאופציה נהדרת (תוכלו להגיד שמרובע אחד הוא ארבע משבצות צמודות אחת לשניה כריבוע).בנוסף למבט על מומלץ שתיצרו לכם גם ארבעה דפים נוספים המתייחסים למבט ישיר על קירות המטבח, שיכללו כל פתח קיים (לדוגמא דלת כניסה, חלון, נקודת חשמל ומים)

 

כמה שטח אחסון אתם צריכים?

תחשבו קודם כל על כמה שטח אחסון יש לכם המטבח כיום או לחילופין במטבחים שאתם אוהבים.מומלץ לתכנן לפחות מזווה גבוה אחד בעל מגירות נשלפות שיקלו עליכם את האחסון, כדאי שתחשבו כמה ארונות אתם תצטרכו במטבח ובהתאם לשרטט על השרטוט שלכם את השטח עליו יעמדו ארונות המטבח. תכללו בשטח זה גם אזור כיריים/תנור וכמובן כיור.שימו לב שארון מטבח סטנדרטי הוא ברוחב של כ-65 ס"מ, וחשוב שיהיה לכם מקום לנוע בו במטבח כך שלא תרגישו "חנוקים".

שימו לב שארונות עליונים עלולים לתת תחושת קלסטרופוביה במטבח קטן, אך במידה ואתם רוצים את שטח האחסון הנוסף זוהי אופציה טובה ונוחה לאחסון קל.

 

אילו מכשירים חשמליים אתם רוצים במטבח שלכם?

כשמעצב ניגש לתכנון המטבח שלכם אחד הדברים הראשונים שהוא יקח בחשבון הוא "השילוש הקדוש" שהם המקרר, הכיור והכיריים וביניהם משטחי עבודה מספקים.

 

כמה טיפים מעשיים: הרחיקו את הכיריים מחלונות על מנת למנוע סכנת שריפה או רוח שתשפיע על גובה האש שלכם ותציק לכם בזמן הבישול.דאגו לתת מקום של כבוד בתכנון שלכם למקרר ולאפשר גם פתיחה נוחה של הדלת שלו עם מספיק מרחב פעולה.את התנור כדאי לשים סמוך למשטח העבודה על מנת שתוכלו לעשות בו את האפייה והבישול בנוחות בלי לחצות את המטבח כולו.מיקום המדיח ביחס לכיור גם הוא חשוב! חשבו כיצד יהיה לכם נוח יותר להוציא ולהכניס את הכלים וקחו זאת בחשבון כשאתם מתכננים את המקום המושלם עבורו.

כמובן שזה גם הזמן להתייחס ברצינות לפתחים השונים ולדאוג שהכל יתחבר אחד עם השני.

 

האם אתם רוצים לשלב אי במטבח?

במידה והמטבח שלכם מאפשר זאת אי הוא אופציה נהדרת לכל מטבח.בעזרת אי ממוקם נכון ניתן לתחום את איזור המטבח מצד אחד ומצד שני לאפשר מקום ישיבה נוח למשפחה עם מקומות אחסון ועבודה נוספים.

ניתן לעשות אי שהוא רחב (90 ס"מ רוחב) אך שימו לב שזה יכפיל את שטח השיש שתצטרכו עבורו שכן שיש נמכר כמטר רץ (עד רוחב של 70 ס"מ).אופציה מקסימה נוספת היא יצירת דלפק הממשיך את שטח העבודה שלכם, הוא יהיה באותו רוחב כארונות (65 ס"מ) ולא יכפיל את שטח השיש אך בכל זאת יוכל לשמש בנוחות לישיבה של כסאות לאורך אשר פונים לכיוון המטבח.מצד שני תוכלו לעבוד על המשטח כשהוא לא בשימוש וכך להיות חלק מהמתרחש בתוך הבית.שימו לב שבמצב שכזה אין לשים ארונות תחת חלק זה של המשטח אחרת לא תהיה אופציית ישיבה נוחה, יהיה עליכם לדאוג לשים רגל בצד שאינו מחובר לארונות על מנת לתת יציבות למשטח, ניתן לעשות זאת כ"רגל כפולה" משיש (שתמשיך את השיש עד לרצפה או מכל חומר אחר שתבחרו (עץ או מתכת) בכל מצב כדאי להתייעץ עם איש המקצוע לגבי אורך הדלפק והתמיכה שהוא מקבל על מנת לוודא שהוא יעבוד בעומס סביר.

 

האם אתם נהנים לבשל ביחד?

בין אם אתם מחליטים לבשל ארוחה רומנטית כזוג ובין אם אתם אוהבים לערב את הילדים והמשפחה בעשייה כדאי שתדאגו שיהיה לכם מספיק שטח מעבר ועבודה כך שאחד לא יפריע לשני תוך כדי הפעילות, מטבח המתוכן בצורה זורמת יאפשר לכם לעבוד בצורה שכזו, טיפ קטן-דאגו שהמקרר יהיה נגיש משני צדדים כך שתוכלו לגשת אליו ללא שום בעיה.במידה והחלטתם ללכת על שטח "סגור" ע"י דלפק או אי דאגו שניתן יהיה לעמוד גב אל גב בו בצורה נוחה, הרוחב המומלץ למעבר הוא 90 ס"מ.

 

 

Totality - אדריכלות ועיצוב